החזון

Essene Farm


English


עמוד הבית

האיסיים

בריאות טבעית

סדנאות

תמונות

רשימת תפוצה

צור קשר

קישורים

החזון
החזון  

עתידה של האנושות בכלל ושל החברה הישראלית בפרט תלוי ביכולתנו לסגל אורח חיים בריא, שאינו פוגע בסביבה המזינה אותנו, והמקדם אותנו ליותר הבנה ואהבה בין כל בני האדם. במילים אחרות, ידע והגשמה של מדע הבריאות, אקלוגיה ורוחניות הם הבסיס לקיימות הגזע האנושי על פני כדור הארץ.

כדי להגשים עקרונות אלו הלכה למעשה, יצאנו מהעיר ורכשנו משק במושב אבן ספיר השוכן בלב חורש טבעי בהרי ירושלים, ביינות לטרסות עתיקות, מעיינות שכבה, מנזר ציורי ונופים ירוקים. אנו רוצים לפתח במקום משק אקולוגי אורגני שיתבסס על עקרונות תורת הקיימות (Permaculture) שיהווה מוקד משיכה לאנשים המעונינים להכיר וללמוד דרך חיים הוליסטית, המתקיימת בהרמוניה עם כל מרכיבי הטבע. תכנון המבנים יתבסס על בניה המתחשבת בסביבה הטבעית, תוך שימוש באנרגית השמש, הרוח והמים; אגירת מי הגשמים להשקיה בקיץ ומיחזור זבל אורגני לדישון. בכוונתינו לפתוח חוות בריאות שתאפשר לאנשים הרוצים לצאת ממעגל החולי והאשפוזים, ללמוד את עקרונות מדע הבריאות הטבעית (Natural Hygiene) ולקחת אחריות לבריאותם כמו כן נפעיל במקום סדנאות בגינון אורגני, לימוד אורח חיים בריא וסדנאות צום להחלמה והתחדשות הגוף. אנו מקווים שהמקום יהפוך למרכז שבו יוכלו גם מנחים בנושאים אחרים (הקרובים לליבנו) לקיים סדנאות בסביבה יפה ותומכת.

לא המצאנו את הגלגל, חוות בריאות וחוות אקולוגיות קיימות במקומות רבים בעולם (למשל Cascada Verde בקוסטה ריקה, Eco-Forest בדרום ספרד או ROYL Center בטקסס) ביקרנו ולמדנו בכמה מהן, כל חווה והדגש המיוחד לה, אקולוגי, בריאותי או רוחני. ישנן חוות המייצרות מספיק תוצרת אורגנית לפרנסתן, ישנן חוות המתפרנסות מהאורחים (החולים) הבאים להבריא, וישנן חוות המתבססות על עבודת מתנדבים הלומדים ועובדים בחווה. אנו מתכוונים להתבסס על גידולים אורגנים, אירוח מבריאים וסדנאות וגם על עבודת מתנדבים.

בישראל הקטנה והצפופה קשה לחוות בריאות המתבססת על משק במושב לגדל מספיק תוצרת אורגנית לצרכיה וצורכי המבריאים והמתנדבים החיים בה. לכן פנינו לועד המנהל של המושב בבקשה לאפשר לנו לעבד שטחים נוספים שיש למושב זכות לעבדם והובעה נכונות לבקשתינו. מדובר בטרסות מסביב לעין חנדק, שהן שטחים טבעיים שהיו מעובדים בזמנים עברו.

לנגד עינינו עומדת הדוגמה של סטף: קרן קיימת לישראל שיפצה את עיינות סטף ושיחזרה את המדרגות החקלאיות העתיקות שבאיזור והאתר הפך לפנינת טבע ירוקה. האתר הומה ממטיילים, נופשים ותלמידים בכל יום ובכל עונות השנה. התלמידים מתנסים בגידול ירקות אורגני ובשיטות העיבוד של אבותינו, והנופשים נהנים מפעילות גופנית ואויר צלול (שהם שניים מעקרונות החשובים של מדע הבריאות). במקביל מגדלים בסטף, מספר אזרחים "משוגעים לדבר", גידולים אורגנים המושקים במי המעיינות לתצרוכת ביתית, במסגרת תוכנית הבוסתנוף של קק"ל (אנו מגדלים במקום כרם ענבים ומעט ירקות כבר יותר משלש שנים במסגרת זו).

אנו רוצים לשחזר את מערכת המים והמדרגות החקלאיות של עין חנדק בעבודת ידיים מבלי להכניס כלים חקלאיים כבדים לשטח. העבודה תבוצע על ידי מתנדבים ומבריאים במסגרת הסדנאות שינתנו בחוות הבריאות (שתקרא "חוות האיסיים"). המעין וברכת האגירה המשופצת יעמדו לטובת הציבור המטייל על שביל ישראל העובר במקום, והטרסות יגודרו בגידור קל כדוגמת שטחי הבוסתנוף בסטף. נגדל במקום עצי פרי וירקות בבוסתנים מעורבים בשיטות אורגניות ללא דשנים כימיים וללא חומרי הדברה (Forest Gardening) לתצרוכת עצמית של המבריאים והמתנדבים.

אנו מאמינים כי פרוייקט זה יכול לעשות רק טוב לאדם ולאדמה.