אודות זהר

המפגש של זוהר עם יכולת הריפוי הטבעית של הגוף החלה לפני שנים רבות, עוד בהיותו נער, הרבה לפני שהבין את המשמעות העמוקה של העניין.

זוהר גדל בבית מאתגר שגרם לו למתח נפשי גדול. בגיל 10 החל לסבול מתסמינים של אסטמה. האסטמה מנעה ממנו לעסוק בפעילות גופנית נמרצת כשאר בני גילו, מה שהוביל אותו לנתק מהם ולהתבודדות. בשנים אלו זוהר נטל תרופות לאסטמה ופגש רופאים רבים. באותם הזמנים לא היה קיים משאף נייד קטן והטיפול להרחבת קנה הנשימה היה מתבצע אחת לכמה ימים במשרדו של הרופא באמצעות מכונת אינהלציה גדולה.

הטיפולים והתרופות שקיבל החמירו את האסטמה ובגיל 16 זוהר הגיע לתחושה שהוא לא רוצה לחיות. מאחר והאמונה הייתה שללא התרופות הוא ימות, הוא החליט שלא ליטול את התרופות בזמן התקף האסטמה הבא.

כאן הייתה נקודת מפנה משמעותית בחייו של זוהר. ההתקף הבא היה בשעה 5 לפנות בוקר וזוהר לא קרא לעזרה. הזמן התקדם וזוהר הבחין שלאט לאט הקושי דועך ועד השעה 9 בבוקר ההתקף חלף לגמרי.

באותו היום זוהר מבין לראשונה שהוא יכול לשרוד גם ללא תרופות. זו הייתה תגלית משמעותית מאוד עבורו. את התקפי האסטמה הבאים זוהר מחליט לעבור ללא תרופות גם כן וכעבור שנה, בגיל 17, נפסקו ההתקפים כליל.

זוהר נזכר ביום שהוא הלך לרופא וסיפר לו שהאסטמה שלו נרפאה מעצמה, תגובתו של הרופא הייתה- "זה עוד יחזור לך כשתתבגר". הרופא טעה וזוהר החלים לגמרי.

לאחר הצבא זוהר החל לימודי B.Sc בביולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. לאחר מכן המשיך ללימודי תואר שני באבולוציה וזואולוגיה באוניברסיטה בדרום אפריקה וחזר לארץ ללימודי דוקטורט באוניברסיטת ת"א, תחת הנחייתו של פרופסור אמוץ זהבי- זואולוג וביולוג אבולוציוני ואחד ממייסדי החברה להגנת הטבע.

בגיל 39 נחשף זוהר לראשונה לתורת הבריאות הטבעית (היגיינה טבעית), קרא ספרים בנושא והכיר באופן אישי כמה מהשמות הבולטים אשר חקרו, תרגלו והובילו את התחום בארץ, וביניהם אליהו לוי, יצחק בן אורי, ד"ר רזון וערן אשחר. זוהר שיתף פעולה יחד עם ערן אשחר בהקמתו וניהולו של "הבית הבריא" בשכונת תלפיות בירושלים, שבו אשפזו אנשים שבחרו להחלים ממחלות כרוניות בעזרת צום מים.

באותה התקופה היו זוהר ומשפחתו נוסעים ליישוב אמירים שבגליל לזמן ממושך ולומדים בריאות טבעית מפי אליהו לוי עצמו.

בשנת 2000, בהיותו בן 50, נסע זוהר עם משפחתו לטקסס, ארה"ב על מנת לשהות לתקופה בחוות הבריאות Royal health retreat שנוהלה ע"י דר' טוסקה הייג (Tosca A.Haag) ובעלה. טוסקה הייתה ביתה של דר' ויויאן וטרנו (Vivian Vetrano) שהייתה בת הזוג של ד"ר הרברט שלטון (Herbert Shelton) מייסד תורת ההיגיינה הטבעית המודרנית.

לאחר מכן המשיכו זוהר ומשפחתו לקליפורניה, שם פגשו והשתתפו בסדנאות עם דר' דאגלס גראהם (Douglas Graham), שלימים כתב את הספר 80/10/10, דר' דיוויד קליין     (David Klein) ודר' רוברט שניידך (Robert Sniadach) שלושה שמות בולטים בתחום ההיגיינה הטבעית. ד"ר שניידך סיפק לזוהר קורס מקיף בהיגיינה הטבעית שאותו הוציא לאור בשם Essential natural hygiene, וזוהר החליט ללמוד אותו על מנת להתמקצע בתחום.

לאחר הביקור בקליפורניה, נסעו זוהר ומשפחתו למדינת אורגון, לכנס של ה"איסיים". בכנס שנוהל ע"י כומר בשם אבא נזריה ורבי בשם גבריאל קזנס, נפגש זוהר עם הספרות של פרופסור אדמונד זקלי (Edmond Szekely). פרופ. זקלי – שתרגם מארמית לאנגלית מגילה עתיקה בשם 'בשורת השלום של האיסיים' (The Essene Gospek of Peace) שעוסקת בריפוי טבעי בזמן העתיק – ידוע בגישתו לריפוי מחלות כרוניות בעזרת תזונה חיה (Living Food). בגישתו של פרופ' זקלי נכללים גם אן ויגמור וגבריאל קזנס. בכנס זה התעורר בזוהר הרעיון, שהלהיב אותו מאוד, להקים בעצמו חוות בריאות בישראל.

כשהגיע דר' גבריאל קזנס לביקור בישראל, בא לעודד את זוהר להגשים את רעיון חוות הבריאות. יחד הסתובבו בהרי ירושלים וחיפשו מקום ראוי להקמת החווה. כשהגיעו לאזור שבו ממוקמת החווה כיום, הרגישו שזהו המקום הנכון לחוות בריאות. בשלב זה זוהר כבר הבין שזהו הייעוד שלו.

בשנת 2007 עברו זוהר ומשפחתו למושב אבן ספיר והתמקמו בשטח המיועד. בשנת 2009 החלו בבניית והקמת החווה ובשנת 2012 המקום החל לתפקד כמרכז בריאות אשר פועל עד עצם היום הזה.

כשנשאל את השאלה – מה הבנת מעיסוק רב השנים שלך בבריאות הטבעית ובליווי צומות, ענה זוהר:

"גידלתי ילדים שלא ראו רופא, לא קיבלו תרופות או חיסונים וכולם גדלו להיות אנשים בריאים, חכמים וחזקים. הבנתי שצום של מספר ימים בזמן מחלה אקוטית (מחלת חום) הוא הפתרון הטבעי והנכון ביותר. הבנתי שככל שאני מכניס לגופי יותר מזון חי (רואו פוד), כך אני במצב ערנות ומיקוד טוב יותר. בנוסף, תזונה זו שיפרה את מצב הכושר הגופני שלי באופן משמעותי.

בשלב מוקדם בחיי איבדתי אמון ברפואה הקונבנציונלית והבנתי יותר ויותר שיש צורך באלטרנטיבה לריפוי. מליווי רב שנים של צומות מים נוכחתי לראות אנשים שהחלימו מפיברומיאלגיה, דלקות פרקים, קוליטיס ועוד, וכן אנשים אשר הצליחו להיגמל מתרופות פסיכיאטריות."