מהי בריאות טבעית

'בריאות טבעית' ידועה גם בשם הלועזי 'היגיינה טבעית' (Natural Hygiene).

היגיינה טבעית זוהי האומנות והמדע של חיים בריאים, תורת הרווחה האנושית, המגלמת את העקרונות המדריכים אותנו לאורחות חיים נכונות מתוך ההבנה שבריאות היא תוצאה של אורח חיים בריא, ושל זה בלבד.

השם מורכב מן המילים: היגיינה- מדע הבריאות, וטבעית- בהרמוניה עם הטבע.

היגיינה, הגדרה מילונית: תּוֹרַת הַבְּרִיאוּת, הַחֻקִּים וְהַכְּלָלִים לִשְׁמִירַת בְּרִיאוּת הָאָדָם וְהַצִּבּוּר וּלְהַשְׁבָּחָתָהּ.

הרעיון הבסיסי ביותר של הגישה הוא שבריאות הינה טבעית ונורמלית ומחלה היא אנורמלית. כלומר, מחלה לא תתקיים אלא אם כן יש לה סיבה.

האדם הינו אורגניזם, שכמו כל אורגניזם אחר, זקוק לתנאים מסוימים על מנת לשרוד ולשגשג. המיקוד בגישת ההיגיינה הטבעית הוא חזרה לחיים על פי חוקי הטבע הבסיסיים ואימוץ התנאים המאפשרים לבריאות שלנו להתקיים, כמו תזונה נכונה, מים ואוויר נקיים, שמש, פעילות גופנית, שינה, סביבה בריאה, רווחה נפשית ועוד.

ככל שהאדם סוטה מדרך הישר וחי בצורה שאינה תואמת את חוקי הטבע, כח החיים שלו נחלש ובריאותו מידרדרת. על פי זאת ניתן לומר שמחלה יכולה ללמד את האדם משהו לגבי עצמו ולגבי האופן שבו הוא חי ובכך מעניקה לו את ההזדמנות "לחשב מסלול מחדש" ולפעול למען השבת בריאותו.

על פי הגישה, ישנו מקור אחד לכל המחלות והוא – רעלת (טוקסמיה). רעלת הינה מצב שבו, בשל אורחות חיים לא נכונות, הגוף מוצף בחומרים רעילים מעבר ליכולתו לסלק אותם במהלך רגיל. או אז נאלץ הגוף לנקוט בפעולות חירום כדי לגרום לסילוק העומס הרעיל. הוצאת הרעלים המאסיבית מן הגוף דרך זרם הדם מובילה לתחושות של משבר. משבר זה נקרא חולי או מחלה.

כלומר מחלה נקבעת על ידי הגוף עצמו כאמצעי חירום לניקוי ותיקון עצמי. במסגרת התנאים הנכונים יוכל הגוף להשלים מהלך זה ולהשיב את עצמו לבריאות ולאיזון.

התערבות חיצונית ע"י תרופות ומניפולציות שונות עוצרת את מהלך ההחלמה הטבעי של הגוף.

ההיגיינה הטבעית מכירה בכך שגוף האדם הינו אורגניזם עצמאי לחלוטין המכוון, בונה, משמר, מאזן ומרפא את עצמו. הגוף מסוגל לשמור על עצמו בתפקוד מעולה, נקי לחלוטין ממחלות, כל עוד צרכיו הבסיסיים מסופקים כראוי. ההיגיינה הטבעית מתייחסת אל הטבע כאל המורה והסמכות העליונה ומבוססת על לימוד שיטתי שלו ושל התנאים והצרכים הביולוגיים הנדרשים לאדם על מנת לחיות בשמחה ובבריאות איתנה. הגישה מלמדת אותנו לסמוך על עצמנו ועל הגוף שלנו ולחיות בצורה טבעית ופשוטה על מנת להחלים ממחלות ולשמר מצב של בריאות. ההיגיינה הטבעית מזכירה לנו שאנחנו אורגניזם שמקודדת בו היכולת והאינטליגנציה לריפוי עצמי ולשמירה על הבריאות ובכך היא מזמינה אותנו, בני האדם, לשוב הביתה, לשוב אל עצמנו, אל כוחותינו ואל טבע הבריאה, וגם מראה לנו את הדרך לשם.